fbpx

Pozor: Už malá strata zhoršuje sústredenie. strata vody o 12% spôsobí totálny kolaps organizmu.

Určite to poznáte, zaujatí inými podnetmi a povinnosťami, prehliadame prvotné signály tela, ktoré sa dožaduje doplniť tekutiny. Pracujeme ďalej, dokonca aj vtedy, keď je smäd už jasný a silný. Máme podvedome naučenú tendenciu ignorovať signály tela, možno aj preto, aby sme nemuseli chodiť tak často na toaletu…

Prvým príznakom signalizujúcim nedostatok vody v organizme, je sucho v ústach a pocit smädu. O suchu v ústnej dutine nás zas upozornia receptory v ústach či v hltane. Smäd je prirodzeným reflexom ľudského organizmu. Pocit smädu vyvoláva hypotalamus v dôsledku zhustenia krvi a teda aj zvýšením koncentrácie látok rozpustených v krvi. Baroreceptory v reakcii na zahustenie krvi vyšlú signál do mozgu. Bunky v mozgu, vyšlú do hypotalamu správu, že organizmus potrebuje prísun ďalších tekutín, aby nariedili krvný obeh a znížili koncentráciu rozpustených látok.

Ako dôsledok nedostatku vody sa zhusťujú aj krvné doštičky, načo by si mali dávať pozor predovšetkým ľudia so srdcovými ochoreniach, artériosklerózou či ľudia, ktorí prekonali mozgovú mŕtvicu. Kedže asi 40% vody v tele sa nachádza vnútri každej bunky, pri dehydratácií sa vytráca aj voda z buniek, čim dochádza k zvyšeniu hladiny cholesterolu a k zmene pH vnútorného prostredia bunky, čo ovplyvňuje ich správne fungovanie.

Spočiatku sa dehydratácia správa nenápadne, ako krátkodobé problémy so sústredením či jemná bolesť hlavy.

Medzi prvé príznaky pri dehydratácii patria pocity malátnosti ako dôsledok zvýšenie pulzovej frekvencie a zníženia krvného tlaku. Tento stav môže skončiť aj odpadnutím. Pri miernej dehydratácii dochádza k zníženiu mentálnej pozornosti a k zníženiu vizuálneho vnímania. Ďalšími sprievodnými prejavmi sú mierne zvýšená telesná teplota a podráždené správanie.

Únava patrí k jedným z najčastejších znakov dehydratácie v organizme. Nedostatok tekutín po dlhý čas sa prejaví v chronickej únave, ktorú často sprevádzajú bolesti hlavy, nervozita, či úzkosť a môže vyústiť až do depresií. Takúto únavu bohužial nie je možné prekonať napr. spánkom alebo dodaním kofeínu.

Nedostatočné vylučovanie odpadových látok z tela zvyšuje hladinu kyseliny močovej v organizme a prispieva k tvobe obličkových kameňov. Takisto spôsobuje bolesti kĺbov a následné zápaly, artritídu, zápchu a tráviace problémy. Pokoža nie je schopná sa sama zbavovať odpadových látok. Nedostatok vody v organizme spôsobuje hromadenie týchto odpadových látok v koži, čo sa následne prejavuje ako akné, ekzémy, či tmavé kruhy pod očami.

Nedostatok vody zapríčiňuje vysúšanie sliznice, čo spôsobuje ťažkosti s dýchaním, pretože sliznica nedokáže efektívne odstráňovať nečistoty. V dôsledku nahromadenia toxínov v organizme a pri nedostatočnom vylučovaní dochádza často k vzniku zápalu močového mechúra.

Dehydratácia dokonca spôsobuje výraznejší telesný zápach, zapáchajúci dych či moč, ktorý je navyše výrazne do žlta sfarbený, pretože pri nedostatku tekutín sa odpad zhlukuje do koncentrovanejšej formy. V neposlednom rade dlhodobo nedostatočný pitný režim spôsobuje búšenie srdca, zvieranie na hrudníku, zhoršenie krátkodobej a dlhodobej pamäti, suchú kožu či oslabenú imunitu alebo tŕpnutie prstov rúk.

Nasledujúci článok: MÝTUS / FAKT: V zime naše telo nepotrebuje toľko tekutín ako v lete.

Kožišek,F, 2006. Pitný režim. (online) SZÚ.2006 (cit. 2017.02.05). dostupné na: www.mzcr.,cz/verejne/soubor.ashx?souborID=10115&typ=application/pdf&naz