Mnohí ľudia si spájajú dehydratáciu a preťaženie organizmu len s horúcimi letnými dňami. To, že vonku nevládnu horúčavy ešte neznamená, že naše telo potrebuje menej tekutín. Rovnako ako v letných mesiacoch, tak isto aj v zimných mesiacoch je potrebné si udržiavať dostatočný denný príjem tekutín, predovšetkým vody, ktorý by mal byť v objeme minimálne 2 až 3 litre denne. Zima je obdobím, kedy by sme okrem dostatočného pitného režimu mali zaradiť do jedálnička energeticky bohatšie zložky potravy.
Fakt: V skutočnosti je oveľa ľahšie si udržať dostatočnú hydratáciu v lete ako ostať dostatočne hydratovaný v zime.
Dehydratácia neznamená len pocit smädu. Je oveľa nebezpečnejšia, pretože naše telo je z prevažnej časti tvorené vodou. Tak napríklad organizmus novorodenca je tvorený až z 80-tich % vodou a preto na každé 1 kg bábätka pripadá až 100-150 ml tekutín.
Dehydratácia nastáva, v prípade ak nemá organizmus dostatok tekutín na správne fungovanie. Existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú množstvo vody. Denná potreba tekutín závisí od váhy jedinca, ale dokážu ju výrazne ovplyvniť faktory ako zdravotný stav, vek, pohlavie, telesná aktivita, intenzita záťaže či klimatické podmienky, predovšetkým však strava a životný štýl.
Vo všeobecnosti by mal dospelí človek denne vypiť 20 – 40 ml tekutín (najlepšie vody) na 1 kg svojej váhy bez ohľadu na ročné obdobie. Pri priemernej váhe Slováka by to bolo od 1,5 l po 3l a pri priemernej žene zo Slovenska od 1,3 po 2,6 l.
Ako prichádzame o vodu v zime
V skutočnosti je byť dostatočne hydratovaný v letných mesiacoch jednoduchšie ako si udržať dostatočnú hydratáciu v zime, kedy je pohyb, predovšetkým po vonku, menej intenzívny. V chladnom počasí mám náš organizmus tendenciu potiť sa menej, čo sa nám len zdá. Navyše chlad “otupuje” receptory v ústnej dutine, čo spôsobuje zníženú citlivosť na smäd. V zimnom období strácame viac vody pri dýchaní, čo sa však dá postrehnúť len ťažko.
Okrem toho je v zimnom období náš imunitný systém vystavený každodennej záťaži. Chlad vysúša sliznice dýchacích ciest, ktoré sú takto oslabené a nedokážu sa ubrániť zo všetkých strán útočiacim vírusom a baktériam. Práve dostatočný pitný režim zabezpečí dostatočne vlhké sliznice, ktoré si z vírusmi a baktériami hravo poradia.
Ďalšie negatíva prináša pobyt v prekúrených a nevetraných miestnostiach, teplotné rozdiely pri prechodoch z tepla do zimy, či nedostatok ovocia a zeleniny počas zimy.
V podstate je to jedno aké je ročné obdobie. Tak v chladnom ako aj teplom počasí náš organizmus neustále stráca vodu. Vonkajšie teplota však ovplyvňuje rýchlosť, akou sa voda z organizmu stráca. Pri procesoch akými sú vylučovanie, potenie, ale aj dýchanie sa množstvo vody v tele znižuje. Odhadom vylúči naše telo denne okolo 2000 až 2500 ml tekutín, pričom len dýchaním v pokojnom stave stratí telo denne až 800 ml vody. Pri bežnom potení cez deň s priemernou teplotou okolo 20 oC je to okolo 500 ml. Močom vylúčime najviac vody z telo a to až 1,5 l.
Tipy pre váš pitný režim v chladnom počasí
Aj keď máte chuť sa zohriať horúcim čajom či vareným vínom, vyššia teplota nápoja môže spôsobiť poškodenie sliznice už tak suchej sliznice.
Najlepším zhodnotením množstva prijatej vody v organizme je Váš moč. Správne vylučovanie je ukazovateľ dobrej hydratácie organizmu. Moč by mal byť počas celého dňa priesvitný, príp. slabo žltý a v dostatočnom objeme. Počas celého dňa znamená, že moč bude priesvitný aj ráno po zobudení, zvyčajne aj s nočnou prechádzkou na WC. A mal by byť taktiež bez zápachu.
Iné indikátory dostatočného pitného režimu, ktoré je dobré si všímať sú tvorba slín a ich priesvitná farba, opakované močenie, jazyk bez povlaku ale aj zdraví pocit hladu.
Udržujte pestré zloženie tekutín, základ každého správneho pitného režimu by mala tvoriť dostatočne tvrdá kvalitná pitná voda. Ďalej nízko a stredne mineralizované pramenité a minerálne vody s obsahom sodíka menej ako 400 mg/l, dojčenská voda, kvalitné bylinkové nesladené čaje, najmä zelený čaj, 100% prírodné ovocné a zeleninové šťavy.
Prečítajte si o všetkých nepriaznivých dôsledkov nedostatočného pitného režimu a o všetkých prejavoch dehydratácie TU: Pozor: malá strata zhoršuje sústredenie. Strata vody o 12% spôsobí už totálny kolaps organizmu.