VODA TVORÍ AŽ 90% MOZGU. BEZ NEJ BY TO NEMALO ZMLÝSEL

Hoci mozog tvorí len asi 3% z našej celkovej hmotnosti, spotrebuje až tretinu všetkého kyslíku, ktorý dokážeme prijať. Mozog tak zaraďujeme na prvé miesto ako orgán s najvyššou spotrebou kyslíka v našom tele vôbec. Aj napriek tomu, že kyslík nevyhnutný predpoklad akéhokoľvek života, ľudia si nevedia vytvoriť zásoby kyslíka. Preto bez kyslíku vydržíme sotva pár minút.

Mozog malých deti „spotrebuje“ takmer polovicu všetkej energie = polovicu všetkého kyslíka v našom organizme (energiu vo forme ATP pre náš organizmus vyrábajú bunky, prostredníctvom kyslíka v mitochondriách). Vývoj mozgu je najrýchlejší v práve v predškolskom období. Následne sa spomaľuje. je to zapríčinené tým, že sa deti rýchlo rozvíjajú, učia sa novým veciam a vnímajú nové a nové informácie z okolitého prostredia.

Mozog sa nikdy nevypne. Dokonca aj keď spíme, mozog neustále pracuje. Výskumy dokonca potvrdili, že mozog, resp. mozogvé vlny sú počas snívania aktívnejšie ako v niektorých fázach dňa.

Pýtate sa prečo hovoríme o kyslíku, keď je nadpis súvisí s vodou. Odpoviem jednoducho – nie je dostatok vody v mozgu nie je kyslík.

Myslím, že nie je na tomto mieste potrebné vysvetlovať pre život nevyhnutné funkcie mozgu. Mozog je tvorený niekoľkými vrstvami krvných ciev, od najhrubších po tie najtenjšie aké môžeme v našom tele nájisť. Ako sme si na začiatku povedali, veľkú časť prijatého kyslíka spotrebuje mozog, ktorý je vyživovaný krvou cez krvné cievy.

Prvý nežiadúci efekt na n aš telo pri nedostatku vody, pri prvých stupňoch dehydratácie) je zriedenie krvi. Tak sa stane, že krv nie je dostatočné riedka na to, aby mohla priviesť kyslík do tých najtenších krvných vlásočníc. Práve nervové bunky v týchto mozgových vlásočniciach sú zodpovedné za dôležité procesy pre každodenný život, najmä v dnešnej dobe veľmi potrebnú odolnosť voči stresu, pohotové myslenie či sústredenie.

Najčastejším znakom nedostatku vody v tele je smäd, jemná bolesť hlavy a sucho v ústach. Takýto nedostatok vody v tele môže po dlhšie časové obdobie spôsobiť dehydratáciu. V počiatku sa dehydratácia správa nenápadne ako krátkodobé problémy so sústredením.

Už pri miernej dehydratácii dochádza k zníženiu mentálnej pozornosťti a k zníženému vizuálnemu vnímaniu. Prvými príznakmi pri dehydratácii je zvýšenie pulzovej frekvencie a zníženie krvného tlaku, čo spôsobuje pocity malátnosti. Môže dôjsť aj k odpadnutiu. To je len niekoľko príkladov nedodržiavania pitného režimu, pozrime sa na ďalšie.

Na záver len pripomeniem, že mozog je sval. A ako každý sval aj tento, ochabne ak sa nebude používať. 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely vyriešenia Vašej žiadosti. Zásady spracovania osobných údajov