Náš organizmus je po celý život z prevažnej časti tvorený vodou. U novorodených detí tvorí voda až 80% hmotnosti celého tela. Tým, že starneme sa z našich tkanív voda vytráca. Napríklad u 80-ročného človeka tvorí voda už len okolo 50% z celkovej hmotnosti.
Voda tvorí až 2/3 nášho tela, pričom 40% tejto vody sa nachádza v bunkách. Voda je neoddeliteľnou súčasťou každej zdravej, správne fungujúcej bunky. Najviac vody sa nachádza v krvi a to až 91%. Správne zriedenie je nevyhnutné pre transport kyslíka a živín aj k tej najvzdialenejšej bunke. Voda je v našom tele úplne všade: pleť obsahuje 72% vody, srdce a ľadviny od 70 do 80 %, pľúca 80%, mozog 90% vody. Dokonca aj v kostiach je asi 22% vody a takisto aj zubná sklovina obsahuje asi 2% vody.
Čím sme starší, tým sa náš organizmus stáva citlivejším na nedostatok vody. Zvonku je strata vody najlepšie viditeľná na pokožke, ktorá stráca elasticitu a prehlbujú sa vrásky. Okrem vody sa s pribúdajúcimi rokmi z našich tkanív vytráca aj kyslík. To sú 2 najdôležitejšie prvky pre život a zdravie, o ktoré denno-denne prichádzame.
Množstvo vody v tele závisí okrem veku, aj od nášho zdravotného stavu a stravovacích návykov a od vonkajších podmienok. Mohlo by sa zdať, že tým že náš organizmus tvorí z 2/3 voda, máme jej dosť. Opak je však pravdou a už pri poklese telesnej vody len o 1% sa začínajú prejavovať prvé zdravotné problémy. Prečítajte si o všetkých negatívnych dôsledkoch straty vody z organizmu TU: Pozor: Už malá strata zhoršuje sústredenie. Strata vody o 12% spôsobí totálny kolaps organizmu.
“Bez vody by naše telo bolo len 30-kilovou kôpkou suchého prášku. (Rozdiel medzi čerstvou a sušenou slivkou je iste každému jasný).”
Bukovský, I., Návod na prežitie moderného muža, AKV -ambulancia klinickej výživy, Bratislava, 2006
Za čo všetko vďačíme vode
- transport látok do buniek, predovšetkým kyslíka, minerálnych látok, aminokyselín, vitamínov, glukózy,
- rozpúštanie mnohých látok a ich následnu vstrebateľnosť,
- odvádzanie odpadových, toxických a škodlivých látok z buniek a následne aj z organizmu v rámci vylučovacej sústavy,
- napomáha k správnej cirkulácii krvi, tým že zrieďuje krv,
- udržiavanie stálej telesnej teploty,
- správnu funkciu srdca,
- zdravú pleť, jej pružnosť, jemnosť, farbu a výživu,
- správne fungovanie kĺbov a svalov,
- detoxikačné procesy,
- správnu funkciu ľadvín,
- správnu funkciu tráviaceho traktu, trávenia a vstrebávania živín,
- voda má dokonca aj veľký podiel na zvládaní stresu.
Majte hydratáciu pod kontrolou
V dôsledku poklesu telesnej vody dochádza v prvom rade k zhusteniu krvi. V dôsledku hustejšej krvi sa kyslík nedokáže dostať cez tie najtenšie krvné vlásočnice a dochádza k slabému prekrvovaniu najmä mozgu. Následne dochádza k celkovému spomaleniu metabolizmu, zníženiu obranyschopnosti organizmu a k zníženiu výkonnosti základných fyziologických funkcií. Obličky pracujú pomalšie a klesá aj ich efektívnosť. Organizmus sa nedokáže účinne zbavovať toxických a odpadových látok a tak dochádza k ich ukladaniu v organizme.
V období zvýšeného výskytu vírusov a oslabenej imunity je pre starších ľudí nesmierne dôležité, aby príjmali dostatok tekutín. Na druhej strane, pacienti s poruchami či ochoreniami obličiek , tehotné ženy a starí ľudia si musia dávať pozor na to, aby príjmali len toľko tekutín, koľko dokážu spracovať a vylúčiť, aby sa nadbytočná voda nehromadila v pľúcach alebo v brušnej dutine. Pozor si treba dať aj na to, že títo ľudia majú znížený pocit smädu.
Zvýšený energetický príjem, najmä konzumácia červeného mäsa, rýb a plodov mora, fruktózy (cukor v nápojoch a potravinách), ako aj rôzne zápaly v tele spôsobujú hromadenie kyseliny močovej v organizme. Príčinou zvýšenej hladiny kyseliny močovej je buď jej nadprodukcia alebo znížené vylučovanie z organizmu.
Problémy s obličkami či niektoré lieky, ako napr. aspirín, antibiotiká proti tuberkulóze, diuretiká, vitamín B3 spôsobujú nedostatočné vylučovanie kyseliny močovej z organizmu. Odborne sa táto choroba nazýva hyperurikémia a považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Jej najčastejším prejavom je akútny zápal kĺbov, najčastejšie palca nohy.
Počas dňa sa z nášho organizmu vylúčia denne asi 2 litre vody. Dokážete počas dňa túto stratu vyrovnať?
Náš organizmus stráca vodu neustále. Len tým, že dýchame v pokojnom stave vylúčime za deň až 800 ml tekutín. Všetko o tom ako náš organizmu stráca vodu, aj keď nič nerobíme, si môžete prečítať TU: 11 pravidiel pitného režimu.
Bez vody a predovšetkým bez kyslíka to jednoducho nejde. Sú základnými predpokladmi akéhokoľvek života. Existuje však medzi nimi jeden podstatný rozdiel. Vodu, na rozdiel od kyslíka, dokážeme v našom tele skladovať.
Každá tekutina, ktorá sa do nášho tela dostane, sa musí premeniť a očistiť na podobu štruktúrovanej vody. Tá je pre bunky ľahko vstrebateľná a následne sa stáva súčasťou nášho organizmu. Na takúto premenu musí náš organizmus vynaložiť určité množstvo energie. Pri určitých unikátnych úpravách vody, akou je napr. elektrolýza, dochádza k úprave vody na úrovni molekúl a ich štruktúr, pri ktorých je potrebné vynaložiť len malé množstvo energie na to, aby sa stala súčasťou nášho organizmu.
Celosvetovo revolučná technológia KAQUN reorganizuje štruktúru vody a zvyšuje parciálny tlak kyslíka vo vode (pO2) bez toho, aby bol pridaný kyslík z externého zdroja. Výsledkom sú mnohonásobné väzby kyslíka v stabilných štruktúrach, ktoré naše tkanivá dokážu rýchlo a efektívne vstrebať do medzibunkového roztoku a následne do každej bunky. Na to, aby bunka mohla prijať túto unikátnu formu kyslíka musí vynaložiť len minimum energie. Vďaka tejto štruktúre sa kyslík, ktorého sa napijete z kyslíkovej vody KAQUN dostane aj do tej najvzdialenejšiej bunky Vášho organizmu do 3 minút! Pritom nie je potrebná ani dýchacia ani obehova sústava!
Dávajte si pozor, na to čo pijete. Nesprávne zvolené tekutiny nás a náš imunitný systém zbytočne pripravujú o energiu. O tom čo by sme nemali vôbec piť Vám už zajtra prinesieme článok: 14 nápojov, ktorým je lepšie sa vyhnúť.